Kościół Parafia Białka Tatrzańska

Kościół Białka Tatrzańska Parafia
Panorama Kościół w Białce Tatrzańskiej

aktualne ogłoszenia

Białka Tatrzańska, 29. 11. 2020 r.

I Niedziela Adwentu.

Rozpoczynamy Adwent – czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Nasze przygotowanie łączymy z Maryją, z Matką Zbawiciela – uczestnicząc w Adwencie w specjalnej Mszy Św. ku Jej czci, czyli w Roratach. Mimo ograniczeń serdecznie zachęcamy do udziału dzieci. Roraty od niedzieli do piątku o godz. 7.00, w sobotę o godz. 18.00. Młodsze dzieci prosimy o przychodzenie na Roraty z lampionami.

Msze Św. dzisiaj: o godz. 7.00, 9. 30, 11.00 i 18.00.

Kalendarz liturgiczny:

w poniedziałek - Św. Andrzeja, apostoła,
w czwartek  - Św. Franciszka Ksawerego, kapłana,
w piątek  - Św. Barbary, dziewicy i męczennicy,
w przyszła niedzielę - Św. Mikołaja, Biskupa.

Msze Św. w tym tygodniu od poniedziałku do piątku o godz. 7.00 i 18.00. W sobotę Msza Św. o godz. 18.00. Wieczorem ( oprócz piątku ) o godz. 17.30 cicha adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona dziesiątką Różańca i litanią do Św. Jana Pawła II.

Msze Św. w przyszłą niedzielę o godz. 7.00, 9.30, 11.00 i 18.00. Na Mszę Św. o godz. 7.00 zapraszamy dzieci pierwszokomunijne w swoich strojach.

W środę o godz. 18.00 Msza Św. ze szczególnym udziałem Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio.

W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca. Spowiedź św. przed I piątkiem w czwartek od godz. 17.00 – 18.00 i w piątek od godz. 16.00 – 18.00. W piątek po wieczornej Mszy Św. nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i czuwanie przed Najświętszym Sakramentem do godz. 20.00. O prowadzenie adoracji prosimy Wspólnotę dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W sobotę – I miesiąca – po Mszy Św. o godz. 18.00 nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP i zmiana tajemnic żywego różańca. Wyjazd do chorych z okazji I piątku w sobotę od godz. 9.00. Prosimy ich zgłaszać w zakrystii.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej, podobnie jak w latach ubiegłych, prowadzi w Adwencie akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” – rozprowadzając specjalne świece wigilijne. Dla naszej Parafii przekazano 300 sztuk tych świec. Za jedną świecę trzeba wpłacić do centrali archidiecezjalnej Caritas 6 zł – czyli tyle wynosi minimalna ofiara. Dopiero to, co zostanie złożone ponad to, będzie przeznaczone na cele charytatywne w naszej Parafii. Świece są już do nabycia w zakrystii i przed kościołem od dzisiejszej niedzieli.

Zespół Charytatywny w Białce Tatrzańskiej prowadzi w Adwencie zbiórkę żywności dla najbardziej potrzebujących: w sklepie „Super Sam” u państwa Kowalczyków i w sklepie GS „Gama” naprzeciw kościoła. Serdeczne „Bóg zapłać” Właścicielom i wszystkim Ofiarodawcom.

Poświęcone opłatki rozprowadzają  Siostry Serafitki w sali katechetycznej na Wikarówce dzisiaj   i w następną niedzielę po Mszach Świętych. Później można je będzie otrzymać w klasztorze Sióstr Serafitek lub u pana Kościelnego w zakrystii.

Pogrzeb śp. + Heleny Rabiańskiej we wtorek o godz. 13.00 z kaplicy cmentarnej.

ODPUST ZA ZMARŁYCH W 2020 R.

W uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny można zyskać odpust zupełny za zmarłych. Jeden raz w ciągu dnia za jednego zmarłego. Warunkiem jest nawiedzenie kościoła lub cmentarza  i odmówienie modlitwy: „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”. Trzeba także spełnić trzy inne warunki, które są związane z każdym odpustem: tzn. trzeba być w łasce uświęcającej, przyjąć w danym dniu Komunię św. i pomodlić się według intencji Ojca Świętego. Możliwość zyskania tego odpustu została przedłużona przez papieża Franciszka do końca listopada przy nawiedzeniu cmentarza.

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Odpust zupełny związany z dniem 1 i 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Odpust zupełny dla osób odwiedzających cmentarz oraz modlących się za zmarłych jedynie w myślach, przypadający na dni pomiędzy 1 a 8 listopada zostaje przedłużony aż do końca listopada.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład:  Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...